Miesięczne archiwum: Październik 2019

słownik ortograficzny dla dzieci

O co warto zadbać we własnym zakresie kompletując wyprawkę szkolną?

Kiedy przygotowujemy naszą pociechę na nowy rok szkolny warto, abyśmy poza niezbędnymi rzeczami jak książki oraz przybory szkolne, zadbali o dodatkowe pomoce naukowe. Poniżej przedstawiamy na to kilka pomysłów.

 

Słowniki i atlasy

 

Słownik ortograficzny dla dzieci jak i również słownik języka polskiego mogą okazać się naprawdę nieocenione podczas odrabiania lekcji z języka polskiego. W przypadku atlasów, niewątpliwie przydadzą się do nauki geografii. Pamiętajmy również o słowniku języka obcego, którego uczy się nasz podopieczny.

 

Tablice ze wzorami

 

Warto również dokonać zakupu tablic z wszelkiego rodzaju wzorami. Z całą pewnością zostaną one wykorzystane do nauki przedmiotów ścisłych i będą sporym ułatwieniem. Na rynku dostępne są tablice matematyczne, do fizyki oraz chemii. 

 

Dodatkowe ćwiczenia i karty prac

 

Niektóre przedmioty wymagają ciągłego praktykowania. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie dokonanie zakupu dodatkowych ćwiczeń z przedmiotów, które sprawiają naszemu dziecku najwięcej trudności i sukcesywne ich przerabianie. Dzięki temu poprawa w wynikach będzie zauważalna, a nasze dziecko ponownie uwierzy w siebie. Wyżej wspomniane dostępne są w praktycznie każdej księgarni – stacjonarnej i online.

wydawnictwo WSiP

Czego nie powinno zabraknąć w wyprawce szkolnej?

Kompletowanie wyprawki szkolnej niektórych rodziców kosztuje ogrom stresu. Szczególnie dotyczy to tych, których dzieci po raz pierwszy idą do szkoły. Czym zatem kierować się podczas jej kompletowania tak, aby niczego nie pominąć? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy poniżej. 

 

Zacznijmy od książek

 

Na stronie internetowej szkoły z dosyć dużym wyprzedzeniem podany jest spis książek, jaki będzie obowiązywał dzieci konkretnych klas. W związku z tym warto sobie go pobrać lub spisać i z wyprzedzeniem je zakupić. Możemy tego dokonać dwutorowo. Bezpośrednio w księgarni lub w formie zakupów online na stronie wydawnictwa WSiP lub innego. 

 

Kolejno plecak i piórnik

 

Jeżeli zależy nam na tym, aby na spokojnie wybrać odpowiedni plecak oraz piórnik dla naszej pociechy, warto wybrać się na zakupy wcześniej. Wówczas bez pośpiechu będziemy mogli zastanowić się, które najlepiej sprawdzą się w przypadku naszego podopiecznego. 

 

Przybory szkolne

 

Jeżeli nasze dziecko wybiera się do pierwszej klasy, wówczas możemy wstrzymać się z zakupem wszelkich niezbędnych przyborów i poczekać na informacje od nauczyciela, które z reguły podawane są na rozpoczęciu roku. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby kupić choć podstawowe przybory, to możemy zacząć od zeszytów w cienkie linie oraz kratkę.

bajki terapeutyczne3_wynik

Jakie są rodzaje bajek terapeutycznych?

Bajki terapeutyczne są rewelacyjną opcją pomagania dzieciom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami oraz sytuacjami życia codziennego. Mogą one być napisane przez rodziców pod konkretną sytuację, w jakiej znalazł się ich podopieczny. Możemy wyróżnić ich trzy rodzaje. 

 

Bajki psychoedukacyjne

 

Ich podstawowym założeniem jest stłumienie złych emocji w taki sposób, aby zmienić sposób ich postrzegania. Ten rodzaj bajek może służyć w przygotowaniu dziecka przed stresującą dla niego sytuacją, jak choćby zmiana szkoły czy pobyt w szpitalu. W związku z czym można powiedzieć, że tego typu działanie ma wyprzedzać fakty czyli działać w sposób profilaktyczny. 

 

Bajki psychoterapeutyczne

 

Ich założeniem jest poradzenie sobie z już doświadczonymi przez dziecko emocjami. Ich treść musi odnosić się bezpośrednio do sytuacji, w której znalazł się maluch. Przykład to śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców, przyjście na świat rodzeństwa. Ten rodzaj bajek pozwala zauważyć, że ich bohaterowie również spotykają się z podobnymi sytuacjami i dzięki temu łatwiej się z nimi uporać.

 

Bajki relaksacyjne

 

Ich celem jest zrelaksowanie dziecka i uspokojenie go. Aby ten rodzaj bajek mógł przynieść wymierny rezultat należy je czytać lub słuchać około 3 do 7 minut.

wibrator logopedyczy_wynik

Jak radzić sobie z zaburzeniami mowy u dziecka?

Kiedy zauważymy, że nasza pociecha cierpi na zaburzenia mowy, a mianowicie sepleni czy jąka się lub po prostu niewyraźnie mówi, koniecznym jest jak najszybsze zajęcie się tematem. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji, które pomogą w poradzeniu sobie z zaburzeniami mowy u dziecka. 

 

Gdzie zgłosić się z zaburzeniami mowy u dziecka?

 

Z zaburzeniami mowy u dziecka należy zgłosić się do poradni logopedycznej. Tam, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, terapeuta będzie mógł stwierdzić na jakie konkretnie zaburzenie cierpi nasze dziecko. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pomoże w doborze odpowiednich ćwiczeń mających na celu uporanie się z problemem.

 

Jakie ćwiczenia sprawdzają się w walce z zaburzeniami mowy?

 

W zależności od tego, na jaki rodzaj zaburzeń cierpi nasze dziecko, odpowiednio do nich dobierane są ćwiczenia. Może to być praca nad przeponą jak i również samym aparatem mowy. Wielu logopedów posiłkuje się również sprzętem, który jest nieoceniony w terapii zaburzeń mowy. Wyżej wspomnianym jest na przykład wibrator logopedyczny taki jak choćby ten: https://www.eduksiegarnia.pl/logopedia/wibrator-logopedyczny-rerek-sq-pen-2-szpatulki.  Zaleca się posiadanie go również w domu i wykonywanie systematycznych ćwiczeń z jego udziałem, które pozwolą na zwiększenie postępów w terapii. Ważne jednak, aby robić to w umiejętny sposób.